Ana Sayfa > Site Yazarları

ELİF ORHAN - addmenemen@hotmail.com
Seçme ve Seçilme hakları
06 Aralık 2013 - 3014 okunmaDeğerli yoldaşlarım;
 
5 Aralık 1934 tarihi tüm kadınlarımıza Seçme ve Seçilme haklarının tanındığı çok önemli bir gündür.  Atatürk kadınların siyasi hayatta, sosyal ve kültürel alanlarda, erkeklerle eşit haklara sahip olmasını istiyordu. Mustafa Kemal Atatürk bu düşüncelerinle çağdaş, demokratik ve laik bir Türk toplumunu hedeflemişti.
Atatürk’ün önderliğinde 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile kadınlar önce belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkını elde etmişlerdi. Kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları ise ancak 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı.
Dünyanın birçok uygar ülkesinde kadınlara henüz seçme ve seçilme hakkı verilmemişken Ulu Önder Atatürk 5 Aralık.1934 te biz kadınlara Seçme ve Seçilme haklarının verilmesini sağlayarak kadına ne kadar çok değer verdiğini de anlatmıştır.
Toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimlerinden birisi olan bu oluşumla, 22 yaşını bitiren her Türk kadınına seçme ve 30 yaşını bitiren her kadına milletvekili seçilme hakkı verilmişti..
İşte, bu gün bizler, bize verilen hakların 79.yıl dönümünü kutlamaktayız.Türkiye Cumhuriyeti bu konuda birçok batılı ülkeye de öncülük etmiştir. 
Kadın olma bilincine sahip bizler, kadın sorunlarından haberdar,  bu meselelere kafa yoran kadınlar olarak TBMM’de, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında yer almakta ısrarlı ve inatçı olmalıyız.  Söz konusu olanın bedensel cinsiyet değil, toplumsal cinsiyet olduğunu her ortamda kanıtlamaya uygun alt donatıya sahip olmalıyız. Temsil düzeyinin sosyo-ekonomik bir sorun olup ve ancak kadınların siyasette daha aktif rol almalarıyla, hakları için etkin bir mücadele vermeleriyle çözülebileceğine inancımız tam olmalıdır.Koca evin reisidir, kadının gerçek yeri evidir, sen ancak ev işlerini yap, pişir, taşır, süpür, önümüzde dolan, bizlere çalış, meyvemizi soy, başarılı bir garson, iyi bir aşçı, anne, eş ol, bunların dışındaki işler erkek işidir. düşüncesi ve mantığı ile bizlere bakanlara göz yumdukça hiçbir sorununuzun çözüleceğini boşuna beklemeyiniz. Her şeye boyun eğdiğimiz sürece Ülkemizdeki yapılan yanlışlıklara elimiz kolumuz bağlı evde oturup bir sinema gibi izlemeye devam ettiğimiz sürece bizleri daha da kötü günler bekliyor unutmayalım. Elbette üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz ama kimsenin kadınları ikinci sınıf vatandaş görmelerine de izin vermememiz gerekir. Aksi halde her türlü şiddet, dayak, taciz in önüne geçilmez.Kadın olarak hırslı, kararlı, ilkeli ve toplum için de hizmet eden çalışkan bir birey olmalıyız. Türk Ulusunun bilhassa Türk erkeklerinin nazarında kadınların ikinci sınıfta görülmesi anlayışının yıkılması için böyle düşünenlere çalışarak ve gücümüzü göstererek kadınların gücünü inandırmak, ispatlamak gerekmektedir.Bu da ancak Türkiye Büyük Millet Meclisinde Kadın Milletvekili sayısının çoğalmasıyla ve kadınlarımızın her türlü sorunlarında sivil toplum örgütleri kanalıyla sorunlarına kalıcı çözüm arayışında bulunmaları yararlı olur. Her türlü ortamda, her türlü sorunlarla karşılaştığımızda kadınız diye geriye çekilmeyip, inatla, kararlılıkla, hırs ve azimle yaşadığımız olumsuzluklar için sonuna kadar dişe diş kendimizi savunmalıyız. Türk Kadını, Türk Anası her zaman güçlüdür eski Kahraman vatansever Türk Kadınlarımızı kendimize örnek alıp her konuda duyarlı olup yavrularımızın, torunlarımızın ve Ülkemizin geleceği için yaşadığımız olumsuzluklara karşı duyarlı olup seyirci kalmayıp çok ama çok çalışmamız gerekiyor diye düşünüyorum.Türk ulusuna Cumhuriyet’i armağan eden Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk her zaman Kadınlarımızı önemsemiştir. Biz Türk kadınları ve bütün Türk Ulusu da Cumhuriyet’i ve Cumhuriyet’in Türk Ulusuna getirdiği bütün kazanımlarını sonsuza kadar koruyacağız ve yaşatacağız..
 Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü
‘’ Şuna inanmak lazımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.” “Bizce, Türkiye Cumhuriyeti anlamında kadın, bütün Türk tarihinde olduğu gibi bugün de en muhterem yerde her şeyin üstünde yüksek ve şerefli bir mevcudiyettir.”  
5 ARALIK İYİ ANLAŞILMALI VE    KADINLARIMIZA SAHİP ÇIKILMALIDIR
 
 
 
 
                                ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ MENEMEN
                               ŞUBE BAŞKANI
                               ELİF ORHAN
 

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (1):
  beyzanur boyracı:
[09.03.2016 - 20:41]  
niye bunları yazıp yanlış yapanlar olup zor bir e posta yazıyorsunuz. ve güvenlik kodunu yazı yorsunuz.

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


ELİF ORHAN Diğer Yazıları

09 Kasım 2015 - “Ulu Önderimizin Emaneti Olan Türkiye Cumhuriyet’ine Sonsuza Dek Sahip Çıkacağız”
18 Mayıs 2015 - GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
06 Mart 2015 - Dünya Emekçi Kadınlar günümüz kutlu olsun
31 Ocak 2015 - Prof. Dr. Muammer Aksoy'un katledilişinin 25.ci yıldönümü
22 Ocak 2015 - Unutmadık !.... Uğur Mumcu
27 Mayıs 2014 - soma'dan izlenimler
16 Nisan 2013 - KÖY ENSTİTÜLERİ: BOZKIRDA AÇAN UYGARLIK ÇİÇEKLERİ
GENEL BAŞKAN

Hüseyin Emre ALTINIŞIK
Atatürkçü Düşünce Derneği
Genel Başkanı

Atatürk Resimli Hediyelikler
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Radyo
TRT TÜRKÜ
T
TRT NAĞME

Atatürk Siteleri

İşte Atatürk.comAtatürk İnkilaplari.comÖnerilen Siteler
Ana Sayfa | Sözleri | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar
CH