Ana Sayfa > FLASH HABER

İZMİR ATATÜRK MÜZESİ
02 Aralık 2015
19 Mayıs 2015 tarihinde yeniden restore edilen İzmir Atatürk Müzesi
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
İZMİR ATATÜRK MÜZESİ 


ATATÜRK MÜZESİ AÇILIŞ

Son KNK’da, Gazi’nin Naim Palas’taki (Günümüz İzmir Atatürk Müzesi) 38 gün misafirliğini anlatmıştım. Bu süreç;CumhurbaşkanıMustafa Kemal Paşa ve Latife Hanım’ın boşanmasından sonraki misafirliğini kapsamaktadır. Atatürk’ün 16 kez İzmir misafirliğinin dördüncüsü İzmir’in kurtuluşuna rastlar. 10-11-13 Eylül arasında Karşıyaka İplikçizade Köşkü’nde geceleri kalırken, gündüzleri de Naim Palas’ı çalışma mekanı olarak kullanmıştır. İzmir yanmaya başlayınca, yani 14 Eylül sabahı Uşakizade Köşkü’ne kalıcı olarak karargâhını taşımıştır. Gazi, 10-17 Şubat 1923 tarihleri arasında gündüzleri Naim Palas’ta, geceleri ise Uşakizade Köşkü’nde İktisat Kongresi için hazırlık yapmıştır. 19 Mayıs 2012 tarihinde, Konak Belediyesi’nce “Fotoğraflarla Gazi İzmir’de” albümüm, 09 Eylül 2013 günü ise İzmir Büyük Şehir Belediyesi (APİKAM) tarafından “Gazi’nin İzmir Anıları” kitabım basılmıştır. Bu konuda daha geniş detayları o kitaplardan okuyabilirsiniz.
İzmir Kordonboyu Atatürk Caddesi’ndeki günümüz İzmir Atatürk Müzesi, 1875 yılında halı tüccarı Takfor tarafından ev olarak yaptırılmıştır. 13 Ekim 1926 tarihinde, köşk İzmir Belediyesi tarafından satın alınmış ve Atatürk’e hediye edilmiştir. 28 Aralık 1972’de bina restore ve tanzim edilerek, 29 Ekim 1978 tarihinde “Atatürk ve Etnografya Müzesi” olarak ziyarete açılmıştır. 13 Mayıs 1988’de müzenin adı “Atatürk Müzesi” olmuştur.
Bina Osmanlı ve Levanten mimarisi karışımından meydana gelen Neoklasik tarzda bir yapıdır. Bodrum, zemin, 1. kat ve çatı katından oluşmaktadır. Dikdörtgen planlı arka cephesi revaklı, avlulu 852 m²’lik bir alanı kaplayan kâgir bir yapıdır.
19 Mayıs 2015 tarihinde yeniden restore edilen İzmir Atatürk Müzesi’nin yeni halini sizlere anlatayım. Bu anlatımımı övünçle ve de izin verirseniz biraz da kendime paye çıkararak anlatayım. 3,5 yıl kapalı olan Atatürk Müzesi’nde Kültür Bakanlığının oluruyla tam 3 yıl danışmanlık yaptım. Yaşanan güzellikleri sizlere nakledeyim.
Zemin katın girişindeki sağdaki oda, sinevizyon odası olarak düzenlendi, benim fotoğraflarımla ve bulunan filmlerle oluşan “Akgün- Karagün” filmi sürekli izlenmektedir. 20 kişilik oturma gurubu ile gelen misafirlere müzeye ve İzmir’e adeta hoş geldin denmektedir. Girişin sol tarafında yer alan, 1998’den günümüze 7 kez sergi açtığım devasa sergi salonuna girersek, 15 panoda Atatürk’ün hayatını benim fotoğraflarımla izleme olanağını bulacaksınız. Türkçe-İngilizce bilgilerin yer aldığı bu panoların arasına yerleştirilen TV’lerden 6’şar dakikalık konu ile ilgili belgeselleri izleyeceksiniz.
Girişin karşında yer alan eski idari odaları da seyre açmaya karar verdik. Soldaki odaya, üst katta yer alan rulet masası ve etrafında 12 adet Cosmos marka sandalyeyi yerleştirdi. Maun sandalyelerin arkalıklarındaki çini plakalar üzerinde Shakaspeare’nin eserlerinden kimi sahneler canlandırılmıştır. Görülmeye değer bir oda oldu…
Girişin karşısındaki odada bir masa etrafında beş komutan heykeli yapıldı. Bu benim hülyamdı, kabul gördü, bakanlığa müteşekkirim. 1924 yılı İzmir Ordu Evi’nde “Harp Oyunları” sırasında çekilen bir fotoğraftan esinlenerek, Gazi Mustafa Kemal Paşa, İsmet Paşa, Fevzi (Çakmak), Kazım Karabekir ve Fahrettin (Altay) Paşaların heykelleri yapıldı. Karı koca Heykeltıraş İşcanların yaptıkları silikon heykeller için 200’e yakın fotoğraf verdim. Bu fotoğraflara bakılarak, yapılan bu eser, İzmir için çok özlenen bir yapıt oldu. Bu odaya 31 metrekarelik Isparta halısı yerleştirildi.  Latife Hanım Anı Evi’ndeki heykellerde yenilenirse bir özlem ama bir yanlış da giderilmiş olacaktır.
Birinci katta Atatürk’ün kullanım odaları bulunmaktadır. Bunlar; çalışma odası, yatak odası, berber odası, yaver odasıdır. İran Şahı Pehlevi için eskiden düzenlenmiş olan yatak odasına yerleştirilen TV’den Şahın İzmir ziyaretlerini izleyeceksiniz.
Ana salondaki camekânlara, Atatürk’e ait başka müzelerden getirilen elbiseler yerleştirildi.
Bu kattaki bir oda, “Gazi’nin İzmir Günleri” odası olarak, diğer oda ise “İzmir İktisat Kongresi“ odası olarak tefriş edildi. Her iki odaya bilgi panoları ve sunumları yerleştirildi.
Toplam 25 panonun ve 6’şar vido sunumunun metinleri ise DEÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nce yazıldı.
Bu müzenin 3,5 yıl kapalı kalmasını, bir mühendis olarak anlatarak makalemi bitiriyorum. Kordonboyundaki binalarda zemin sorununu varlığı bilinmektedir. İzmir Atatürk Müzesi’nin üst katı tamamen kâgir duvarlara dönüştürülerek, ömrüne yeni yüzyıllar katıldı. En üzüldüğüm ise kapı önünde miting yaparak, restorasyonu geç bulan arkadaşların müzenin yeni halini gezmemiş olmalarıdır…
Kış aylarında, tembel İzmirlilere; Latife hanım evinden başlayarak, İzmir Atatürk Müzesi ve İTK Uşakizade Köşkü’nü gezdirmek istiyorum. Saygılarımla…
Ahmet Gürel
İTK Uşakizade Köşkü Md.

ATATÜRK'E AİT PANOLAR 
 

ATATÜRK'ÜN ODASI


SALON ÜST KAT


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer FLASH HABER Haberleri

Başlık Tarih
 
Diyarbakır’da Teslim Belgesi İmzalandı25 Mart 2013
Ergenekon Mütaalasına Sanıkların Cevabı25 Mart 2013

GENEL BAŞKAN

Hüseyin Emre ALTINIŞIK
Atatürkçü Düşünce Derneği
Genel Başkanı

Atatürk Resimli Hediyelikler
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Radyo
TRT TÜRKÜ
T
TRT NAĞME

Atatürk Siteleri

İşte Atatürk.comAtatürk İnkilaplari.comÖnerilen Siteler
Ana Sayfa | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar | Uğur Mumcu 24 Ocak 1993
CH